Polska Strona Komputera Amiga

Strona główna / Artykuł nr 1


Witaj na mojej stronie internetowej. Nazywam się Robert Szacki, jestem studentem III roku informatyki i pasjonuję się komputerami klasy Amiga. Posiadam Amigę 1200, na której na co dzień pracuję: rozwijam programy, korzystam z oprogramowania typu Organizator, Baza Danych itp., gram w gry, czytam dokumenty oraz słucham muzyki. Czasami również rysuję w programie Deluxe Paint V, którego oryginał posiadam.

Programuję w różnej maści językach, począwszy od języka C, C++, poprzez Pascal na Asemblerze procesorów MC680x0 kończąc. Znam też języki typowe Amidze, jak E czy AMOS. Od całkiem niedawna kolekcjonuję oryginalne oprogramowanie i gry dla Amigi zakupione na wszelkiej maści aukcjach i sklepach internetowych.

Amiga to komputer wszechstronny, ponadczasowy o bardzo interesującej, burzliwej historii. Premiera pierwszego modelu Amigi - modelu Amiga 1000 miała miejsce w 1985 roku, zaś ostatniego, Amigi CD32 w roku 1993. W międzyczasie ukazało się wiele modeli, w tym bardzo udana Amiga 1200, komputer osobisty do domowych zastosowań wyposażony w chipset AA (Advanced Amiga), bardzo rozszerzający możliwości tego komputera.

Amiga od samego początku wyposażona była w wielozadaniowy, okienkowy system operacyjny zwany Amiga OS, którego główną aplikacją do uruchamiania programów za pomocą ikon był Workbench. Workbench umożliwia też proste operacje na plikach, jak kopiowanie, przenoszenie, zmiana nazwy, kasowanie, czy zmiana atrybutów. Workbench można również rozszerzać o dodatkowe funkcje m.in. dzięki bibliotece workbench.library, które pozwala dodawać własne ikony na blat (tzw. AppIcons), własne opcje w menu Tools, bądź sprawiać że możemy przenosić ikony z Workbencha do okienka aplikacji.

Co więcej, Workbench umożliwia uruchamianie programów, które działają na jego ekranie jak np. zegar, czy przeglądarka plików MultiView. System Amigi to jednak nie tylko Workbench. Aplikacje mogą korzystać z własnych, niezależnych ekranów, które można konfigurować.

Na niniejszej stronie będę umieszczał materiały, nad którymi pracowałem, bądź pracuję. Postaram się zamieszczać recenzje i opisy oprogramowania Public-Domain, bądź też Shareware na Amigę znalezione m.in. na płytach z serii CDPD wydawanych przez firmę Almathera, które posiadam. Będę też zamieszczał własne programy, gry, bądź artykuły.

Do przeczytania wkrótce! (Powrót)

Autor: Robert Szacki, 2018-04-18 22:09


Polski Portal Amigowy